پاورپوینت تقدير الهي | books | 4076958

دانشجوی محترم سلام و عرض ادب. اطلاعات بیشتر در مورد فایل پاورپوینت تقدير الهي در ادامه مطلب با کلیک روی دکمه دانلود مشاهده کنید. همچنین لیست تعدادی دیگر از محصولات فروشگاه در انتهای پست قرار داده شده و قابل مشاهده هستند. اگر از کیفیت فایل تخصصی پاورپوینت تقدير الهي راضی بودید که مطمئنن همین طور است خوشحالیم و اگر مشکلی در فایل بود از طریق دکمه ارباط با ما و تلگرام مشکلتان را بگویید تا راهنمایی شوید.

ﺷﺎﯾﻊ ﺷﺪ ﮐﻪ ﯾﮑﯽ از ﮐﺸﺘﯽ پاورپوینت تقدير الهي ﻫﺎي ﺳﺮﯾﻊ اﻟﺴﯿﺮ ﻧﯿﺮوي درﯾﺎﯾﯽ پاورپوینت تقدير الهي ﺳﺰار از ﺣﻮزه ﺑﻨﺪري ﻣﯽ اﺳﮑﻨﺪرﯾﻪ پاورپوینت تقدير الهي ﺧﺎرج ﺷﺪه و ﮔﻮﯾﻨﺪ پاورپوینت تقدير الهي ﮐﻪ راه روم را در ﭘﯿﺶ پاورپوینت تقدير الهي ﮔﺮﻓﺘﻪ و ﺷﺎﯾﻊ ﺷﺪ ﮐﻪ ﮐﺸﺘﯽ پاورپوینت تقدير الهي ﻣﺰﺑﻮر ﺣﺎﻣﻞ دﺳﺘﻮري اﺳﺖ از ﻃﺮف

پاورپوینت تقدير الهي

ارتباط با ما

... دانلود ...

عنوان محصول: پاورپوینت تقدير الهي

پاورپوینت تقدير الهي

بخشی از متن پاورپوینت تقدير الهي :


قضا و قدر
قضا و قدر از عقاید قطعی اسلامی است که در کتاب و سنت وارد شده و دلایل عقلی نیز آن را تأیید می‌کند. قضا بمعنای گذراندن و به پایان رساندن و تقدیر بمعنای اندازه‌گیری است و از این روی مرتبه تقدیر قبل از مرتبه قضا خواهد بود.
تقدیر و قضا از صفات فعلیه الهی است و برای تعیین جایگاه آنها باید مراتب فعل را مورد توجه قرار داد.
اشکال اصلی در مورد قضا و قدر الهی این است که اگر افعال اختیاری انسان هم مشمول آنها باشد جایی برای انتخاب و اختیار وی باقی نمی‌ماند. در پاسخ این اشکال باید گفت که تعلق اراده و قضا و قدر الهی به افعال انسان در طول تعلق اراده انسان است و با آن مزاحمتی ندارد.

فهرست مندرجات

1 - مقدمه
2 - معنای لغوی و اصطلاحی
3 - آیات درباره قضا و قدر
4 - تبیین فلسفی
5 - قضا و قدر تکوینی و تشریعی
6 - قضا و قدر علمی و عینی
6.1 - شبهات و نقد آنها
7 - مراتب فعل
7.1 - تحقق علت تامه
7.2 - اراده فاعل بالقصد
7.3 - بررسی آیه کن فیکون
8 - رابطه قضا و قدر با اختیار انسان
8.1 - خاستگاه اصلی اشکال
9 - فایده بحث
10 - پانویس
11 - منبع


مقدمه


یکی از مسائلی که در ادیان آسمانی و بخصوص دین اسلام در زمینه خداشناسی مطرح شده و متکلمین و فلاسفه الهی به تبیین عقلانی و فلسفی آن پرداخته‌اند مسأله قضا و قدر است که یکی از پیچیده‌ترین مسائل الهیات بشمار می‌رود و محور اصلی غموض آن را رابطه آن با اختیار انسان در فعالیت‌های اختیاریش تشکیل می‌دهد یعنی چگونه می‌توان از یک سوی به قضا و قدر الهی معتقد شد و از سوی دیگر اراده آزاد انسان و نقش آن را در تعیین سرنوشت‌ خودش پذیرفت.

در این جا است که بعضی شمول قضا و قدر الهی را نسبت به افعال اختیاری انسان پذیرفته‌اند ولی اختیار حقیقی انسان را نفی کرده‌اند و برخی دیگر دایره قضا و قدر را به امور غیر اختیاری محدود کرده‌اند و افعال اختیاری انسان را خارج از محدوده قضا و قدر شمرده‌اند و گروه سومی در مقام جمع بین شمول قضا و قدر نسبت به افعال اختیاری انسان و اثبات اختیار و انتخاب وی در تعیین سرنوشت‌ خویش بر آمده‌اند و نظرهای گوناگونی را ابراز داشته‌اند که بررسی همه آنها در خور کتاب مستقلی است.
از این روی ما در اینجا نخست توضیح کوتاهی پیرامون مفهوم قضا و قدر می‌دهیم و سپس به تحلیل فلسفی و بیان رابطه سرنوشت با افعال اختیاری انسان می‌پردازیم و در پایان فایده این بحث و نکته تاکید روی آن از طرف ادیان الهی را بیان خواهیم کرد.

معنای لغوی و اصطلاحی


واژه قضا بمعنای گذراندن و به پایان رساندن و یکسره کردن و نیز بمعنای داوری کردن که نوعی یکسره کردن اعتباری است بکار می‌رود و واژه قدر و تقدیر بمعنای‌ اندازه و‌ اندازه‌گیری و چیزی را با‌ اندازه معینی ساختن استعمال می‌شود و گاهی قضا و قدر بصورت مترادفین بمعنای سرنوشت به کار می‌رود و گویا نکته استفاده از واژه نوشتن در ترجمه آنها این است که بر حسب تعالیم دینی قضا و قدر موجودات در کتاب و لوحی نوشته شده است.

[1] سعیدی مهر, محمد, آموزش کلام اسلامی, ج1, ص 399-340, قم, موسسه فرهنگی طه, 1377.در اصطلاح قدر و پاورپوینت تقدير الهي این است که خداوند برای هر پدیده‌ای اندازه و حدود کمّی و کیفی و زمانی و مکانی خاصی قرار داده است که تحت تأثیر علل و عوامل تدریجی, تحقق می‌یابد و قبل از مرحله نهایی, دارای مراتب تدریجی است و شامل مقدمات بعید و متوسط و قریب می‌شود و با تغییر بعضی از اسباب و شرایط و سقوط آن در یکی از مراحل تغییر می‌یابد و این تغییر, تغییری در تقدیر بشمار می‌رود.
قضا الهی اینست که پس از فراهم شدن مقدمات و اسباب و شرایط یک پدیده, آن را به مرحله نهایی و حتمی می‌رساند. این مرحله, دفعی و مربوط به فراهم شدن همه اسباب و شرایط و نیز حتمی و نهایی و غیر قابل تغییر است.

آیات درباره قضا و قدر


آیات درباره قضا و قدر بسیار است که ذیلاً به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.
قرآن درباره قدر می‌فرماید: (اِنّا کلَّ شَی خَلَقْناهُ بِقَدَر؛

[2] قمر/سوره54, آیه49.

ما هر چیزی را به‌اندازه آفریده‌ایم).
همچنین می‌فرماید: (وَ اِنْ مِنْ شَی اِلاّ عِنْدنا خَزائِنُهُ وَما نُنَزِّلُهُ اِلاّ بِقَدَر مَعلْوم؛

[3] حجر/سوره15, آیه21.

چیزی نیست مگر اینکه گنجینه‌های آن نزد ما است, و ما جز به مقدار معلوم آن را فرو نمی‌فرستیم).
درباره قضا نیز می‌فرماید: (وَ اِذا قَضی اَمْراً فَاِنَّما یقُولُ لَهُ کنْ فَیکونُ؛

[4] بقره/سوره2, آیه117.

هرگاه اراده قطعی خداوند به چیزی تعلق بگیرد, به او می‌گوید باش, پس آن چیز موجود می‌شود).
نیز می‌فرماید: (هُوَ الّذی خَلَقَکمْ مِنْ طین ثُمَّ قَضی اَجَلاً؛

[5] انعام/سوره6, آیه2.

اوست که شما را از خاک آفرید, آنگاه اجلی را مقرر داشت).

با توجه به این آیات و نیز روایات متعددی که در این زمینه وجود دارد, هیچ مسلمانی نمی‌تواند قضا و قدر را انکار کند. هر چند معرفت تفصیلی به جزئیات مسئله لازم نیست, و اصولاً برای کسانی که آمادگی ذهنی برای فهم این گونه مسائل دقیق ندارند, ورود در آن شایسته نمی‌باشد, چون چه بسا ممکن است در عقیده خود دچار اشتباه یا تردید شوند و به گمراهی افتند. از این جهت امیر مؤمنان علی (علیه‌السلام) خطاب به این گروه می‌فرماید: (طریقٌ مُظلِمٌ فلا تَسْلُکوه, و بَحرٌ عَمِیقٌ فَلا تَلِجُوه, وسِرُّ اللّهِ فلا تَتَکلَّفُوه؛

[6] امام علی (علیه السلام), نهج البلاغه, ص526, کلمات قصار 287.

راهی است تاریک آن را نپیمایید, دریایی است ژرف در آن وارد نشوید, و راز الهی است خود را در کشف آن به تکلّف نیاندازید.
البته هشدار امام مربوط به کسانی است که توان فهم این گونه معارف دقیق را ندارند, و چه بسا بحث درباره آن مایه گمراهی آنان می‌شود. شاهد بر این مطلب آن است که آن حضرت خود در موارد دیگر به تبیین قضا و قدر پرداخته است.

[7] صدوق, محمد بن علی, توحید, ص380, باب 60, حدیث 28.

[8] امام علی (علیه السلام), نهج البلاغه, کلمات قصار 88.

لذا ما نیز در حدود معرفت خود با استفاده از قرآن و روایات و با کمک عقل به شرح آن می‌پردازیم.

تبیین فلسفی


بعضی از بزرگان, قضا و قدر را بر رابطه علی و معلولی بین موجودات تطبیق کرده و قدر را عبارت از نسبت امکانی شی‌ با علل ناقصه و قضا را نسبت ضروری معلول با علت تامه دانسته‌اند یعنی هر گاه معلولی با هر یک از اجزا علت تامه یا با همه آنها به استثنا جز اخیر سنجیده شود نسبت آن امکان بالقیاس و هر گاه با کل علت تامه سنجیده شود نسبت آن ضرورت بالقیاس خواهد بود که از اولی به قدر و از دومی به قضا تعبیر می‌شود.

این تطبیق هر چند فی حد نفسه قابل قبول است اما آنچه در این مساله می‌بایست بیشتر مورد توجه قرار گیرد ارتباط سلسله اسباب و مسببات با خدای متعال است زیرا اساسا تقدیر و قضا از صفات فعلیه الهی است و به همین عنوان باید مورد بحث قرار گیرد.
برای اینکه جایگاه این صفت در میان صفات الهی روشن شود بایستی نکاتی را پیرامون مراتبی که عقل برای تحقق فعل در نظر می‌گیرد مورد توجه و دقت قرار دهیم.

قضا و قدر تکوینی و تشریعی


مسلّماً قطعیت یافتن وجود هر شی بر اساس نظام علت و معلول, در گرو تحقق علت تامه آن شی است, و از آنجا که نظام علت و معلول به خدا منتهی می‌گردد در حقیقت قطعیت هر چیزی مستند به قدرت و مشیت او است. این, قضای خداوند در مقام فعل و آفرینش است, و علم ازلی خداوند در مورد این حتمیت, قضای ذاتی خداوند می باشد.

آنچه گفته شد مربوط به قضا و قدر تکوینی خداوند ـ اعم از ذاتی و فعلی ـ بود. گاه نیز قضا و قدر مربوط به عالم تشریع است. به این معنی که, اصل تشریع و تکلیف الهی قضای خداوند بوده, است, و کیفیت و ویژگی آن مانند وجوب و حرمت و غیره نیز تقدیر تشریعی خداوند است. امیرمؤمنان در پاسخ فردی که از حقیقت قضا و قدر سؤال کرد, این مرحله از قضا و قدر را یادآور شد و فرمود: مقصود از قضا و قدر, امر به طاعت و نهی از معصیت, و قدرت بخشیدن به انسان نسبت به انجام کارهای خوب و ترک کارهای ناپسند, و توفیق‌دادن در تقرب به خداوند, و رها کردن گنهکار به حال خود و وعد و وعید است, اینها قضا و قدر خدا در افعال ما است.

[9] صدوق, محمد بن علی, توحید, ص380.اگر می‌بینیم در اینجا امیر مؤمنان علی (علیه السلام) در پاسخ سائل, فقط به تشریح قضا و قدر تشریعی اکتفا ورزیده, شاید به پاس رعایت حال سائل یا حضار مجلس بوده است. زیرا در آن روز از قضا و قدر تکوینی و در نتیجه قرار گرفتن افعال انسان در قلمرو قضا و قدر, جبر و سلب اختیار برداشت می شد, به گواه اینکه حضرت در ذیل حدیث می فرماید:(وأمّا غیر ذلک فلا تظنّه فانّ الظنّ له مُحبِط للأعمال): جز این گمان دیگری مبر, زیرا چنان گمانی مایه حبط عمل می گردد. مقصود این است که ارزش افعال انسان بر پایه مختار بودن اوست و با فرض جبر در اعمال, این ارزش از بین می‌رود.
حاصل آنکه: مورد قضا و قدر, گاه تکوین است و گاه تشریع, و هر دو قسم نیز دو مرحله دارد:
1. ذاتی(علمی)
2. فعلی(عینی)

[10] سبحانی جعفر, درسهای اصول عقائد امامیه, ص84, اصل چهل و هشتم.قضا و قدر علمی و عینی


گاهی تقدیر و قضا الهی, همانگونه که اشاره شد به معنای علم خدا به فراهم شدن مقدمات و اسباب و شرایط پیدایش پدیده‌ها و نیز علم به وقوع حتمی آنها به کار می‌رود که آن را "قضا و قدر علمی" می‌نامند. و گاهی به معنای انتساب سیر تدریجی پدیده‌ها و نیز انتساب تحقق عینی آنها به خدای متعال, استعمال می‌شود و "قضا و قدر عینی یا فعلی" نام می‌گیرد.

[11] مصباح یزدی, محمدتقی, آموزش عقاید, ج1, ص152, سازمان تبلیغات, چاپ هفتم, 1370.شبهات و نقد آنها


جبرگرایان در هر دو قسم قضا و قدر شبهه وارد کرده‌اند که پس از بیان آن به بررسی و پاسخ آن‌ها می‌پردازیم:
1. خداوند, به همه پدیده‌ها, و از جمله افعال انسان, قبل از وقوع آنها آگاه است, و علم الهی, خطا بردار نیست. پس ناچار همه حوادث بر طبق علم ازلی الهی, واقع خواهد شد و تخلف از آن, ممکن نیست. پس اختیار و انتخابی هم برای انسان در کار نخواهد بود.
علم الهی به هر حادثه‌ای آن چنان که واقع می‌شود تعلّق گرفته است و افعال اختیاری انسان هم به "وصف اختیاری بودن" (مرتبط با اراده و اختیار وی) برای خدای متعال معلوم است پس اگر به وصف جبری بودن (و صرف نظر از اراده و اختیار او) تحقق یابد برخلاف علم الهی, واقع می‌شود.

[12] مصباح یزدی, محمدتقی, آموزش عقاید, ص147.

[13] سعیدی مهر, محمد, آموزش کلام اسلامی, ج1, ص354-355-342, مرکز جهانی علوم اسلامی, قم, 1377, اول.

[14] سعیدی مهر, محمد, آموزش کلام اسلامی, ج1, ص342, مرکز جهانی علوم اسلامی, قم, 1377, اول.

[15] طباطبایی, محمدحسین, نهایه الحکمه, ص350, موسسه نشر اسلامی, قم, 1404ه ق.2. خداوند وجود پدیده‌ها را از آغاز پیدایش تا دوران شکوفایی و تا پایان عمر تحت تدبیر حکیمانه دارد و پیدایش هر چیزی از جمله رفتار انسان‌ها مستند به تقدیر و قضا الهی است, در این صورت اگر کار انسان, واقعاٌ اختیاری و مستند به اراده اوست دیگر نباید مستند به اراده و قضا الهی باشد و اگر مستند به قضا و قدر الهی است دیگر نباید تابع اختیار و انتخاب انسان باشد, پس جبر بر رفتار او حاکم است نه اختیار.

پاسخ صحیح به این شبهه متوقف بر فهمیدن این نکته است که اراده الهی و اراده انسان در عرض هم و مانعه الجمع نیستند بلکه در طول هم می‌باشند مانند تاثیر اراده انسان بر روی کلید در باز کردن قفل در یا قلم در نوشتن. بنابراین تاثیر اراده انسان به عنوان آخرین جز به وجود آمدن فعل منافاتی با استناد وجود همه اجزا بوجود آورنده فعل از جمله اراده انسان به خدای متعال ندارد و وجود جهان و انسان و همه مراتب وجودی او از جمله افعالش تحت قدرت خداوند بوده و همواره به آنها وجود می‌بخشد و پیوسته به خداوند

👇محصولات مشابه با پاورپوینت تقدير الهي👇

پاورپوینت تقدير باران (قرآن) | WORD پاورپوینت تقدير خداوند | WORD پاورپوینت تقديري | WORD پاورپوینت تقديس | WORD پاورپوینت تقديس قرآن | WORD پاورپوینت تقديم | WORD پاورپوینت تقديم اعتدالين | WORD پاورپوینت تقديم الشياع علي اليد | WORD پاورپوینت تقديم الشياع علي اليد (کتاب) | WORD

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت تقي‌الدين احمد بن علي مقريزي‌ | WORD پاورپوینت تنزيل و تاويل در فقه | WORD پاورپوینت تليد بن سليمان محاربي‌کوفي | WORD پاورپوینت تقيه (ديدگاه اهل‌سنت) | WORD پاورپوینت تکليف طلبي | WORD پاورپوینت تقليد در اقوام | WORD پاورپوینت تل بکون | WORD پاورپوینت تلميذ | WORD پاورپوینت تقوا از قيامت (قرآن) | WORD پاورپوینت تکليف موجودين | WORD پاورپوینت تناوتي | WORD پاورپوینت تکافؤ | WORD پاورپوینت تمکين | WORD پاورپوینت تقي الدين | WORD پاورپوینت تقريرات الأصول‌ (ميرزاهاشم آملي) | WORD

👇کلمات کلیدی👇

پاورپوینت تقدير الهي تقدير الهيدانلود پاورپوینت تقدير الهي پاورپوینتتقديرالهي